Урок 25
Тема. Амфібії. Визначальні ознаки будови,біологічні особливості,середовище існування,різноманітність.
Мета.
Освітня. Почати формувати знання учнів про наступний клас типу Хордові – Земноводні; розкрити особливості будови та процесів життєдіяльності цих тварин у зв’язку з двома середовища-
ми існування – водою та грунтом.
Розвиваюча. Розвивати уміння порівнювати біологічні об’єкти між собою, уміння спостерігати та робити відповідні висновки; розвивати пам’ять, увагу, логічне мислення.
Виховна. Виховувати бережливе ставлення до земноводних тварин, проводити просвітницьку роботу з приводу корисного значення жаб на відміну від негативного ставлення людини до них.
Тип уроку. Засвоєння нових знань.
Методи і методичні прийоми:
1. Інформаційно- рецептивний:
а) словесний: розповідь-пояснення, опис, бесіда, повідомлення учнів, робота з підручником.
б) наочний: ілюстрація, демонстрація, ТЗН.
Прийоми навчання: виклад інформації, пояснення, активізація уваги та мислення, одержання з тексту та ілюстрацій нових знань, робота з роздатковим матеріалом.
2. Репродуктивний.
Прийоми навчання: подання матеріалу в готовому вигляді, конкретизація і закріплення вже набутих знань.
3. Проблемно - пошуковий: постановка проблемного питання.
Прийоми навчання: постановка взаємопов’язаних проблемних запитань, активізація уваги та мислення
Міжпредметні зв ́язки: біологія рослин, історія, література.
Матеріали та обладнання: схеми, малюнки, таблиці, м\м дошка.
Основні поняття та терміни: земноводні, амфібії.
ХІД УРОКУ
І. Актуалізація опорних знань та чуттєвого досвіду учнів.
Експрес – тести.
1. До хрящових риб належать:
а) манта; б) осетер; в) лящ; г) горбуша; д) катран.
2. Людиною штучно розводяться:
а) короп; б) латимерія; в) тріска; г) оселедець; д) щука.
3. Плавального міхура не мають:
а) карась; б) горбуша; в) акула; г) скат; д) лосось.
4. Яке серце у риб:
а) трубчасте; б) двокамерне; в) трикамерне; г) відсутнє.
5. Прохідними рибами є:
а) річковий окунь; б) атлантичний осетер;
в) короп; г) горбуша; д) скат-хвостокіл.
ІІ. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів.
Сьогодні ми повинні дати загальну характеристику земноводним тваринам і порівняти їх із вивченими рибами.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
Розповідь про клас Амфібій:
- кількість видів – 4 000 видів;
- покриви;
- рух;
- зовнішня і внутрішня будова;
- органи чуттів;
- сезонні явища
Земноводні - це холоднокровні тварини з чотирма кінцівками. Більшість представників пристосовані до життя на межі між водою й суходолом.
Тема. Амфібії. Визначальні ознаки будови,біологічні особливості,середовище існування,різноманітність.
Мета.
Освітня. Почати формувати знання учнів про наступний клас типу Хордові – Земноводні; розкрити особливості будови та процесів життєдіяльності цих тварин у зв’язку з двома середовища-
ми існування – водою та грунтом.
Розвиваюча. Розвивати уміння порівнювати біологічні об’єкти між собою, уміння спостерігати та робити відповідні висновки; розвивати пам’ять, увагу, логічне мислення.
Виховна. Виховувати бережливе ставлення до земноводних тварин, проводити просвітницьку роботу з приводу корисного значення жаб на відміну від негативного ставлення людини до них.
Тип уроку. Засвоєння нових знань.
Методи і методичні прийоми:
1. Інформаційно- рецептивний:
а) словесний: розповідь-пояснення, опис, бесіда, повідомлення учнів, робота з підручником.
б) наочний: ілюстрація, демонстрація, ТЗН.
Прийоми навчання: виклад інформації, пояснення, активізація уваги та мислення, одержання з тексту та ілюстрацій нових знань, робота з роздатковим матеріалом.
2. Репродуктивний.
Прийоми навчання: подання матеріалу в готовому вигляді, конкретизація і закріплення вже набутих знань.
3. Проблемно - пошуковий: постановка проблемного питання.
Прийоми навчання: постановка взаємопов’язаних проблемних запитань, активізація уваги та мислення
Міжпредметні зв ́язки: біологія рослин, історія, література.
Матеріали та обладнання: схеми, малюнки, таблиці, м\м дошка.
Основні поняття та терміни: земноводні, амфібії.
ХІД УРОКУ
І. Актуалізація опорних знань та чуттєвого досвіду учнів.
Експрес – тести.
1. До хрящових риб належать:
а) манта; б) осетер; в) лящ; г) горбуша; д) катран.
2. Людиною штучно розводяться:
а) короп; б) латимерія; в) тріска; г) оселедець; д) щука.
3. Плавального міхура не мають:
а) карась; б) горбуша; в) акула; г) скат; д) лосось.
4. Яке серце у риб:
а) трубчасте; б) двокамерне; в) трикамерне; г) відсутнє.
5. Прохідними рибами є:
а) річковий окунь; б) атлантичний осетер;
в) короп; г) горбуша; д) скат-хвостокіл.
ІІ. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів.
Сьогодні ми повинні дати загальну характеристику земноводним тваринам і порівняти їх із вивченими рибами.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
Розповідь про клас Амфібій:
- кількість видів – 4 000 видів;
- покриви;
- рух;
- зовнішня і внутрішня будова;
- органи чуттів;
- сезонні явища
Земноводні - це холоднокровні тварини з чотирма кінцівками. Більшість представників пристосовані до життя на межі між водою й суходолом.
Тіло земноводних сплющене в спинно-черевному напрямку, має двобічну
симетрію. Є дві пари кінцівок, що закінчуються пальцями. Тіло розділене на
голову, тулуб, кінцівки та хвіст.Покриви тіла представлені гладенькою шкірою,
що багата на слизові залози. У деяких видів є отруйні залози.
З’ясувати ускладнення у будові тіла жаб у порівнянні з
рибами. Робота із підручниками, біля дошки з таблицями та матеріалами м\м
дошки.
Розповідь про особливості процесів життєдіяльності жаби:
Розповідь про особливості процесів життєдіяльності жаби:
- рух, ріст;
- дихання;
- живлення;
- виділення;
- розмноження
IV. Узагальнення та систематизація знань.
Вставити
пропущені слова:
- У
самців деяких видів жаб розвиваються парні особливі мішки ………., що можуть
роздуватися і підсилювати звук. Завдяки голосному кваканню ………. , самки легко знаходять місця…….. . Запліднення
у земноводних …….. . Із відкладеної ікри незабаром виходять личинки ………
.Дихають вони ……… .У міру росту в них виникають ………., а згодом ………. кінцівки.
Зрештою вони перестають живитися і відбувається ……….. .
Різноманітність земноводних:
- ряд
Безхвості: жаби, ропухи, квакші, …
- ряд
Хвостаті: тритони, саламандри.
- Ряд
Безногі: черв’яги, рибозмій.
Значення земноводних:
-
беруть участь у колообігу речовин на планеті;
-
знищують комах, які завдають шкоди (мух, комарів…);
- є
базою живлення для інших тварин (птахів…);
- у
деяких країнах жаб вживають у їжу люди;
-
джерело для отримання отрут для медицини;
- є
об’єктами лабораторних досліджень.
V.
Підведення підсумків уроку.
До Червоної книги занесені: саламандра плямиста, тритон альпійський і
карпатський, ропуха очеретяна, жаба прудка.
VІ. Домашнє завдання.
Опрацювати параграф 25, зробити презентацію «Різноманітність амфібій»
Опрацювати параграф 25, зробити презентацію «Різноманітність амфібій»
Немає коментарів:
Дописати коментар